לוגו
הפרק "ציוניוני הדרך" עוסק בנושא נופים ומקומות בארץ ישראל בזמר העברי. הפרק ‏כולל מערך שיעור דינמי ושני שיעורי העשרה.‏
שיעור: שירים ופזמונים על יישובים ואתרים בארץ.
שיעורי העשרה: "על השפה העברית", "על הלהקות הצבאיות".


» ציוניוני הדרך

מערך שיעור

נושא השיעור: נופים ומקומות בארץ ישראל בזמר העברי ‎–‎ שירים ופזמונים על יישובי הארץ

הֵי צִיּוּנְיוּנֵי הַדֶּרֶךְ
אֲבָנִים לְבַנְבַּנּוֹת
טוֹב לָשׁוּט, תַּרְמִיל עַל שֶׁכֶם
אֵי בְּלִי אָן הַרְחֵק לִנְדֹּד

מתוך "שירת הנודד" / מילים: אהרון אשמן, לחן: מרדכי זעירא

שירי ארץ ישראל

"קוּם וְהִתְהַלֵּךְ בָּאָרֶץ בְּתַרְמִיל וּבְמַקֵּל, וּוַדַּאי תִּפְגֹּשׁ בַּדֶּרֶךְ שׁוּב אֶת אֶרֶץ יִשְׂרָאֵל" (יורם טהרלב)

שירים רבים נכתבו על ארץ ישראל, מהם ניתן ללמוד רבות על הנופים, על האווירה ועל ‏המאפיינים הייחודים של היישוב, כמו גם על התקופה או על אירועים שונים בהיסטוריה ‏של מדינת ישראל.‏

דוגמאות לשירים כאלו: "גבעת התחמושת" – המספר על ‏הקרב במקום במלחמת ששת הימים, "באב אל וואד" – המנציח את לוחמי הקרב על ‏שער הגיא, "הבלדה על יואל משה סלומון" – המספר על האירועים שהובילה לייסודה של ‏אם המושבות (פתח תקווה), "ההר הירוק תמיד" (הרי הכרמל), "ואולי" (כנרת), "הכותל" ‏‏(ירושלים), "שם הרי גולן", "בית הערבה", "מלכות החרמון", "ימי בנימינה" ועוד רבים רבים ‏אחרים. ‎

פעילות כיתתית
 • בחרו מקום בארץ ‎–‎ אזור, עיר או יישוב.
  את בחירת היישובים אתם יכולים לעשות בדרכים שונות: לבחור יישוב אקראי על פי העדפתכם; להיעזר באתר זמרשת בקטגוריה: שירים לפי אזורים ומקומות בארץ; או להשתעשע ב- "גלגל המזל" שלהלן הכולל שמות של יישובים ואזורים בארץ ‎–‎ לבחירת יישוב: לחצו על הקישור, סובבו את הגלגל (Click to Spin) והגרילו שם של אחד היישובים בארץ. בתום כל סיבוב, לחצו על "Remove" עד שכל היישובים ייבחרו ‏(שימו לב, הנכם יכולים לערוך את היישובים הרשומים בגלגל – להוסיף עליהם או להחליף).
 • גלגל יישובים בארץ

 • חפשו באינטרנט שיר על היישוב שבחרתם ‎–‎ היעזרו באתר שירונט או באתר זמרשת.
 • הכינו עבור השיר שבחרתם דף מידע עם מילות השיר ופרטים אודות השיר: מי המשורר או הפזמונאי שכתב את השיר? מי המלחין? כמה ביצועים יש לשיר? חפשו באינטרנט פרטים נוספים אודות השיר ‎–‎ באיזו תקופה השיר נכתב? באיזה הקשר? האם יש סיפור מיוחד מאחורי השיר?
 • במהלך הפעילות שימו לב: האם יש יישובים שיש להם יותר משיר אחד? האם נתקלתם בשירים ישנים שיש להם ביצועים חדשים?

הצעות לפעילויות ותוצרים

פרזנטציות
 • הקצו מספר שיעורים להיכרות עם שירי היישובים שבחרתם.
 • במהלך כל שיעור, יציגו מספר תלמידים את השירים שבחרו ‎–‎ כל תלמיד ישמיע בפני הכיתה את השיר ב-YouTube ו/או יקריא את מילות השיר. התלמיד יספר על בחירתו ביישוב זה, וישתף עם הכיתה את המידע שאסף אודות השיר והיישוב.

לוח כיתתי מעוצב
 • עצבו את דפי המידע שהכנתם אודות השיר בתכנית PowerPoint או Word ‏–‏ הוסיפו כותרת מעוצבת עם שם היישוב עליו נכתב השיר, ותמונה מתאימה למילות השיר.
 • הדפיסו את הדפים המעוצבים והדביקו על לוח משותף.
 • הוסיפו ללוח כותרת גדולה מעוצבת עם הנושא ותלו את הלוח בכיתה או במסדרון ביה"ס.

מיקס מוזיקלי
 • הורידו מ- YouTube את השירים שבחרתם.
  הנחיות: לצורך הורדת השירים, השתמשו בתוסף מתאים לדפדפן שברשותכם או היכנסו לאחד האתרים המאפשרים הורדה Online, כדוגמת onlinevideoconverter ‏–‏ הדביקו את הקישור של הקליפ מיוטיוב, המירו את השיר לפורמט המתאים והורידו את הקובץ למחשב.
 • עצבו ב- PowerPoint שקופית לכל שיר עם מילות השיר והקובץ שהורדתם.
 • חברו את השקופיות שהכנתם למצגת אחת, וצרו קליפ כיתתי משירי ארץ ישראל.

פאזלים

העשרה: על השפה העברית

"כֵּן, אָנֹכִי בֶּן הָאָרֶץ הַזֹּאת, וּמְזַמֵּר בְּיַם נִיבִים וְשָׂפוֹת"‏ (דודו ברק)

"הַשִּׁירִים הַיָּפִים שֶׁלָּנוּ מַגְבִּירִים אֶת אַהֲבָתֵנוּ לַשָּׂפָה הָעִבְרִית, שֶׁמְּסַמֶּלֶת אֶת תְּקוּמַת הָעָם ‏הַיְּהוּדִי בְּאַרְצוֹ" – כך ביטא אשר שפרלינג את אהבתו לשירה בסיפור המורשת שלו, המתאר את סיפור חייו ואת פעילויותיו המוזיקליות.
אהבתו של סבא אשר לשירה ולנגינה
אשר שפרלינג השתתף עם נכדו, אסף, במפגש ‏החמישי של תכנית הקשר הרב-דורי בבית הספר היסודי בנופית, בהובלתה של אפרת ליימר ‏להב. המפגש, שהיה מרגש במיוחד, הוקדש למוזיקה, והפעילויות נערכו בהשראת מערכים ‏שפותחו במחוז חיפה לשילוב תחום המוזיקה בתכנית הקשר הרב-דורי. את המפגש והפעילויות ‏שהתקיימו בו תיעדה שרית יעקב, רכזת התכנית במחוז חיפה, בכתבה הסבא המזמר!
קראו במאגר סיפורי מורשת את סיפורו של אשר שפרלינג ‎–‎ "אהבתו של סבא אשר לשירה ולנגינה" ובאתר שירונט קראו את מילות השיר של דודו ברק "תעודת זהות".

דונו: כיצד באה לידי ביטוי בשיר "תעודת זהות" אמירתו של סבא אשר על שלושת ההיבטים שבה ‎–‎ השירה העברית, אהבת השפה, תקומת העם היהודי בארצו.

בשיר "תעודת זהות" מבחין דודו ברק בין 'עברי', 'יהודי' ו'ישראלי' ‎–‎ דונו בשלושת המושגים הללו וכיצד הם מתלכדים לכדי זהות אחת.

"תעודת זהות"
מילים: דודו ברק, לחן: אילנה אביטל, ביצוע: להקת פיקוד צפון

העשרה: על הלהקות הצבאיות

"תָּמִיד רָצִיתִי לִהְיוֹת חַיָּל רוֹקֵד וְשָׁר" (אהוד מנור)

להקות צבאיות וצוותי הווי ובידור ליוו את היישוב היהודי מאז מלחמת העולם השנייה, עוד לפני הקמת מדינת ישראל. הצ'יזבטרון, להקת הזמר והבידור של הפלמ"ח, נחשבת ללהקה הצבאית הראשונה. הלהקה פעלה בעיקר בתקופת מלחמת העצמאות. אחריה, בזמן מלחמת השחרור, פעלו בארץ להקות צבאיות נוספות.
מאז הקמת מדינת ישראל, ובמהלך שנות ה-60 עד אמצע שנות ה-70, פעלו בארץ להקות צבאיות של חילות צה"ל השונים, ביניהן: להקת הנח"ל, להקת חיל הים, להקת גייסות השריון, להקות פיקוד מרכז ורבות נוספות. להקות אלו זכו להצלחה רבה, ושיקפו בשיריהם מהווי המדינה ומתרבותה. בשנת 1978 פורקו הלהקות הצבאיות, וכיום ממשיכים לפעול צוותי בידור ולהקות צבאיות בצורה מצומצמת.
היכנסו לאתר שרים במדים המהווה שער לעולמן של הלהקות הצבאיות, אשר נועד להנציח את פועלן ותרומתן לתרבות ולבידור הישראלי, והיותן גשר בין הצבא לאזרחי המדינה וליהודי העולם.

הכירו את הלהקות השונות ‎–‎ היכנסו לדפי הלהקות והשירים, אתרו דרך מנגנון החיפוש יוצרים המוכרים לכם שצמחו מהלהקות הצבאיות או שירים שנעשו להם ביצועים מחודשים.

"בארץ אהבתי"
מילים: לאה גולדברג, לחן: מוני אמריליו, ביצוע: להקת פיקוד מרכז - צוות הווי חטיבת צנחנים

ביצועים נוספים לשיר:
מיכה שטרית | עילי בוטנר וילדי החוץ | אלון אולארצ'יק | רוני דלומי
ציוני דרך בשירה | יחידות הלימוד: עין לציון צופייה » אנו באנו ארצה » בשערייך ירושלים » אל ארצי » ציוניוני הדרך
פיתוח מערכים ובניית אתר: ציפי הראל | תכנית הקשר הרב דורי בית התפוצות | הקטלוג החינוכי משרד החינוך